دسته‌بندی نشده

ژئوکامپوزیت gcl

ژئوکامپوزیت gcl
ژئوسنتتیک کلی لاینر  که  به زبان انگلیسی geosythetic clay liner می باشد با توجه به تعریف های که راجب ژئوکامپوزیت ها گفته می شود نوعی ژئوکامپوزیت به حساب می آید که به صورت مخفف GCL گفته می شود. اگر به کاربرد گسترده جی سی ال توجه کنیم و عملکرد آن را ببینیم که مشابه ژئوممبران است می توانیم به صورت جداگانه در نظر بگیریم.
محصول GCL پس از برخورد با آب از طريق ايجاد يك غشاء متراكم، همگن و يكپارچه، از نفوذ آب جلوگيري مي كند .اساس كار بدين ترتيب است كه بنتونيت پس از برخورد با آب منبسط شده و با انسداد حفرات خالي بين خود غشايي آب بند را ايجاد مي كند كه در تمام مدت عمر سازه ميتواند پايدار باقي بماند.
ژئوکامپوزیت GCL محصولی است که از لایه های رسی که با یک یا دو لایه ژئوسنتتیک (دو لایه ژئوتکستایل بافته و نبافته و پودر بنتونیت سدیم) پیوند خورده تشکیل شده و برای حصول آب بندی بکار میرود.
انواع مختلفی از محصول GCL تولید میشود اما در سالهای اخیر نوع مورد پذیرش صنعت از دو لایه ژئوتکستایل و یک لایه بنتونیت سدیم میانی تشکیل شده است که به روش سوزن دوزی به یکدیگر متصل میگردند
اتصال این لایه ها باهم از طریق رشته هایی تأمین میگردد که از یکی از لایه های ژئوتکستایل جدا شده، از میان جرم بنتونیت عبور نموده و به دو لایه ژئوتکستایل بعدی قفل میگردد.
بنتونیت ماده ای است از خانواده رسها که در اثر هوازدگی و فرسایش سنگهای آذرین به وجود آمده است. بنتونیتها در اثر فرایندهای زمین شناختی حین تشکیل؛ همواره پیوندهایی با کاتیونهای مختلف فلزی دارند.

ژئوکامپوزیت چیست؟

ژئوکامپوزیت ها از ترکیب چند ژئوتکستایل، ژئوگرید، ژئوممبران و یا ژئونت با هم تشکیل می شوند که ترکیب ویژگی های ورق های استفاده شده در ژئوکامپوزیت ها وجود دارند. این ورق بهینه ترین حالت از استفاده از محصولات گفته شده بوجود آمده است. اگر بطور کلی از ویژگی های ژئوکامپوزیت ها بگوییم نفوذ ناپذیری، فیلتراسیون، مقاوم سازی و زهکشی از ویژگی های اصلی آن می باشد.

عایق بنتونیتی(GCL) چیست؟

عایق بنتونیتی همان ژئوسنتیک کلی لاینر می باشد که بصورت مخفف جی سی ال نامیده می شود. این ورق ها برای آب بندی و جلوگیری از نشت آب استفاده می شود. عملکردی که عایق بنتونیتی دارد مربوط به خاصیت تورمی می باشد که مرتبط به بنتونیت است. بنتونیت هنگامی که با آب در تماس باشد متورم می شود که خلل و فرج میان دو لایه ژئوتکستایل تماما پر می شود و از عبور آب جلوگیری می کند. خاصیت خود ترمیمی جی سی ال از برجسته ترین ویژگی های آن می باشد.
محصول GCL نوعي ژئو كامپوزيت است كه از دو لايه ژئوتكستايل با مقاومت بالا به صورت بافته (200gr/m²) و نبافته(110gr/m²) از جنس پلي پروپيلن پوشش داده شده با مواد با اصطكاك بالا تشكيل شده و در بين اين دو لايه براي هر متر مربع از سطح ژئوتكستايل، با 5000 گرم بنتونيت سديم گرانول شده پر شده است. دو لايه ژئوتكستايـل و بنتـونيت داخـل آن از طـريق سيـستم پانچ سوزني ( (Needle Punching به يكديگر متصل شده و بصورت يكپارچه در آمده اند
بدين ترتيب بنتونيت سديم در بين دو لايه ژئوتكستايل محبوس شده و جابجايي نخواهد داشت. براي آب بندي در سطوح افقي و قائم در سطوح زير زمين بهترين روش استفاده از GCL مي باشد. ازGCL براي آب بندي در فونداسيونها، ديوارهاي حائلي كه براي حفاظت از ريزش خاكبرداري از طريق سپركوبي، شمع كوبي و شمعهاي درجا بکار میروند، ديوارهاي پایدار شده از طريق میخ کوبی (Nailing) (با استفاده از بتن پاشي و يا بدون آن) ، براي آب بندي تونلها و مجاري كند و پوش (Cut & Cover)، كانال ها و بستر رودخانه ها، اطراف منابع نفتي جهت جلوگيري از نفوذ مواد نفتي نشتي به داخل خاك بستر، جاده ها و راه آهن استفاده مي شود. بر خلاف روشهاي متداول ديگر آب بندي كه در وضعيت مرطوب امكان اجرا ندارد، به دليل خاصيت خود آببند بودن (عدم نياز به جوشکاري) GCL در اين روش وجود رطوبت يا حتي آب نمي تواند مشكلي در عمليات اجرايي ايجاد نماید.

مشخصات فنی ژئوکامپوزیت GCL

اجرای  ژئوکامپوزیت GCL به چه صورت می باشد؟
از دیگر محصولات ژئوسنتتیک، ژئوکامپوزیت می باشد که با هدف استفاده از جنبه ی تورمی بنتونیت تولید شده است که هنگام تماس با سیالات قابلیت خود ترمیمی و خود جوشی  پیدا می کند تا بتواند دیگر نقص های این محصول را بپوشاند. شرکت پوشش صنعت در سراسر ایران سعی در خدمات رسانی به مشتریان می باشد که در ادامه راه های ارتباطی با این شرکت را ارائه خواهیم کرد که با کادر مجرب خود خدمات گسترده ای در زمینه محصولات ژئوسنتیک اتارفیل اسپانیا، ارائه می دهند.


کاربرد ژئوکامپوزیت جی سی ال

کاربرد مهندسی GCL این است که مانع هیدرولیکی برای جریان آب و دیگر مایعات می باشد که جایگزین مناسبی برای مصالحی همچون ژئوممبران و لایه های رس فشرده یا همان GCL به حساب می آید. جی سی ال در پروژه هایی همچون محیط زیست، نفت و گاز، زمین شناسی و ساخت و ساز برای جلوگیری کردن از نفوذ آب مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از جی سی ال به دلیل ویژگی های منحصر به فردی مانند عدم نفوذ پذیری، پر کردن فضای خالی و ممانعت از نفوذ آب به داخل سازه های سطحی و زیر زمینی که دارد محبوبیت بالایی دارد و در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. در جاهایی که به دنبال عایق های بسیار خوب هستیم ژئوکامپوزیت جی سی ال انتخاب مناسبی می باشد. این محصول به عنوان لایه پوشش دهنده کف، لایه محافظ ژئوممبران، پرده های آب بندی و در کف و دیواره سد ها، مخازن ذخیره آب و کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد.


 ویژگی های  GCL

ژئوکامپوزیت GCL که یک آستر رسی دارای ویژگی ها منحصر بفرد می باشد. ژئوکاپوزیت ها دارای ویژگی هایی همچون هزینه مناسب، مقاومت بالا در برابر نیروی برشی، قابلیت اجرا در شیب های تند، چسبندگی بالا به پوشش بتنی، خاصیت خود جوشی و نصب آسان می باشد.  این نوع ژئوکامپوزیت بخاطر ساختار و ترکیبی که دارد قابل استفاده در مخازن شرب نیز می باشند که مقاومت فیزیکی بالایی دارد. از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این ژئوکامپوزیت خاصیت خود ترمیمی آن می باشد که باعث شده به محافظ نیاز نداشته باشد.
خود ترميمي وخود آب بندي
مقاوم در برابر آب
چسبندگي فوق العاده خوب به بتن
قابليت نصب در شرايط مختلف جوي
نصب سريع و آسان بدون نياز به لايه محافظ
برخلاف روشهاي متداول آب بندي كه در وضعيت مرطوب امكان اجرا وجود ندارد، در اين روش وجود رطوبت يا حتي آب نميتواند مشكلي را ايجاد نماید.
جهت آب بندي در سطوح افقي و قائم در سطوح زير زمين بهترين روش استفاده از GCL مي باشد.

مزایای ژئوکامپوزیت GCL

خاصیت خود ترمیمی: عایق بنتونیتی GCL را می توان سطحی همچون بتن مگر در نظر گرفت؛ دلیل این امر به دلیل خاصیت خود ترمیمی این نوع عایق می باشد که در برابر آسیب اجسام نوک تیز همچون آرماتور ها و یا در مواقعی همچون بتن ریزی نقاطی که آسیب دیده باشند به راحتی خودجوش ترمیم می شوند.
اتصال کامل به سازه ی مجاور خود: باتوجه به اینکه الیاف ژئوتکستایل به صورت ریز به بتن نفوذ می کند باعث می شود که عایق به طور کامل با سازه درگیر شود و حداکثر واکنش خود را در برابر مقاومت برشی و خمشی را میان عایق و سازه به نمایش بگذارد.
انعطاف پذیری GCL: ژئوکامپوزیت GCL دارای انعطاف پذیری بسیار زیادی می باشد که باعث شده نیازی به جوشکار نداشته باشد به همین دلیل می توان در گوشه های تیز و ناهمواری ها این محصول منحصر بفرد را نصب کرد.
قابلیت استفاده در محیط های دارای رطوبت: با توجه به اینکه اتصال پنل ها در این نوع ژئوکامپوزیت به واسطه ی همپوشانی شکل می گیرد که با استفاده از وِیژگی خود جوشی این محصول صورت می گیرد؛ این عایق قابلیت نصب در محیط های مرطوب را نیز دارد.
نصب ساده و آسان: اتصال ژئوکامپوزیت GCL و عایق بندی به مواردی مانند میخ کوبی ها و سرشمع ها به آسانی قابل انجام هستند و در نصب آن نیاز به ماشین آلات و حتی مهارت خاصی نمی باشد.
سه بعدی سازی سازه: به دلیل اینکه ژئوکامپوزیت ها قابلیت استفاده در ساخت سازه های پیچیده با شکل سه بعدی را دارد در پروژه های پیچیده با طراحی خلاقانه بسیار کاربردی می باشد.
کاهش هزینه: ژئوکامپوزیت ها وزن کمی دارند که حمل و همچنین نصب آن آسان تر می باشد که باعث می شود نسبت به روش های قدیمی هزینه ی پایین تری داشته باشد.
کمک به محیط زیست: ژئوکامپوزیت خاصیت ضد جریان دارد که باعث می شود از فرسایش خاک جلوگیری شود و چشم انداز منطقه حفظ شود.
افزایش طول عمر: اگر در پروژه های عمرانی از ژئوکامپوزیت استفاده کردید بدانید تا 100 سال این محصول قابل استفاده است که نسبت به مصالح سنتی عمر مفیدد طولانی تری دارند. استفاده از ژئوکامپوزیت ها نه تنها باعث می شود هزینه ها و زمان پروژه کاهش پیدا کند، بلکه باعث می شود کیفیت پروژه ها افزایش بیابد.


معایب ژئوکامپوزیت GCL

ژئوکامپوزیت ها دارای نقاط قوت بسیاری می باشند اما باید بدانید در کنار آن دارای نقطه ضعف هایی نیز هستند. از ضعف های این محصول می توان به عدد نفوذ پذیری رس اشاره کرد که در صورت نیاز به عدد نفوذ پذیری پایین تر حتما باید جی سی ال را با لایه نازکی از ژئوممبران ها به صورت ترکیبی استفاده کرد. توجه داشته باشید که ان عدد نفوذ پذیری برای آب بندی های ساختمان که در مجاورت لایه بتنی قرار می گیرد قابل اطمینان می باشد و جای نگرانی ندارد.
قیمت مناسب برای خرید ژئوکامپوزیت GCL

سریع و مقرون به صرفه بودن:

محصول GCL به گونه اي طراحي و ساخته شده است كه براي اجراي آن به هيچگونه زير سازي يا اجراي بتن مگر نياز ندارد انعطافپذيري فوق العاده GCL اجراي آنرا در سطوح ناهموار و در ديوارهاي حائل با مقاطع متفاوت تسحيل مي نمايد. براي اجراي GCL در محل اتصالات نيازي به جوشكاري نيست و اتصالات آن از طريق همپوشاني آنها با يكديگر قابل اجرا مي باشد. بدليل نوع و جنس GCL حفرات هوا و چين و چروك در سطح آن باقي نمي ماند. محصول GCL را ميتوان به سهولت بر روي قالبها وصل نمود و براي اجراي آنها نيازي به انتظار تازمان عمل آوري بتن نمي باشد.


پودر بنتونيت GCL

بنتونيت سديم ريز دانه است كه جهت اجراي آب بندي در محلهاي ورود لوله ها يا ساير عوامل سازه اي بصورت ملاتي در گوشه اتصالات و اجزاي سازه اي استفاده مي شود . روش اجراي آن همانند اجراي ملات سنگ و سيمان در گوشه كفسازي ها مي باشد.
از اين پودر براي اطمينان از آب بندي جاهايي استفاده مي شود كه در آب بندي آن ترديدي وجود داشته باشد . بطور كلي از اين پودر در جاهايي كه داراي جز ئيات اجرايي زيادي است و امكان چند تكه شدن GCL وجود ندارد، براي اطمينان از آب بند شدن محل استفاده مي شود . همچنين جهت اطمينان از اتصال مناسب دولايه GCL در كنار هم بين دو بخشي كه اورلب مي شوند نيز استفاده مي شود.

ژئوکامپوزیت جی سی ال را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه ژئو کامپوزیت های جی سی ال می توانید به مراکز معتبر و شرکت های بزرگ مراجعه کنید تا خریدی مطمئن و با ضمانت داشته باشید. شرکت پوشش صنعت ژئو کاپوزیت های جی سی ال با کیفیت را که با استفاده از تجهیزات و فناوری های بروز دنیا با استفاده از علم مهندسی و مطالعات ژئو تکنیکی به دست آمده اند را در اختیار نیازمندان قرار می دهد.
شرکت پوشش صنعت در خدمت شماست تا جهت استفاده و آگاهی شما از ویژگی های منحصر به فرد ژئوکامپوزیت های GCL شما را راهنمایی کند تا در پروژه های خود به کار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *