ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل یا همان نمد صنعتی، صفحه ای صنعتی و نفوذ ناپذیر می باشد. به طور کلی به فیلتر پارچه ای و مصنوعی، زمین های پارچه ای، بافته اجرایی و پاره ساختمانی ژئوتکستایل گفته می شود که جزو محصولات ژئوسنتتیک است. ژئوتکستایل ها به همراه دیگر هم گروه های خود همچون ژئوممبران ها و ژئوگرید ها، گروه ایده آلی برای پروژه های ساختمانی و عمرانی می باشد.
ژئوتکستایل ها ظاهرا مانند موکت نازک می باشند. این صفحات نفوذناپذیرتولید شده از الیاف پلی پروپیلن و پلی استر هستند که بافته شده و بافته شده در بازار موجود می باشد که با روش سوزن زنی، شیمیایی و حرارتی تولید می شوند. از عملکرد های این پارچه می توان به استحکام بخشی، فیلتراسیون، حفاظت و قابلیت جداسازی در مجاورت با خاک اشاره کرد.

 
انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پارچه ای بافته شده: این نوع ژئوتکستایل با بافته شدن الیاف پلی استر یا پلی پرولین ساخته می شد که استفاده از این نوع ژئوتکستایل الگوی متقاطع پارچه را بسیار مستحکم می کند. قابلیت ژئوتکستایل بافته شده نسبت به نوع بافته نشده محدود می باشد و عمدتا برای کارهایی همچون تقویت و جداسازی استفاده می شود. 
استحکام ژئوتکستایل های بافته شده و ویژگی سختی آن باعث می شود استحکام کششی بالایی داشته باشد و در پارکینگ ها، جاده ها و جاهایی که به یک غشای مستحکم و اقتصادی نیاز است استفاده می شود.
ژئوتکستایل نبافته شده: این نوع ژئوتکستایل ها نوعی مواد نمدی می باشد که تشکیل شده از پلی استر و پلی پروپیلن هست. در این نوع برخلاف نوع بافته شده به جای این که الیاف ها به هم بافته شوند با سوزن در هم تنیده می شوند که با اتصال حرارتی این الیاف ها ساخته می شود. ژئوتکستایل های بافته شده بر اساس استحکام کششی دسته بندی می شوند اما نوع بافته نشده بر حسب وزن می باشند.
ژئوتکستایل بافته نشده مقاومت کششی کمی نسبت به بافته شده دارد اما برای زهکشی دوام و خواص عالی ای از خود نشان می دهد و گزینه بسیار مناسبی می باشد. از برتری های این نوع نسبت به نوع بافته شده اگر بخواهیم بگوییم باید خصوصیاتی همچون برش خوردن آسان تر، از دست ندادن استحکام در طول زمان و نفوذ پذیری بالای آب را نام برد. ویژگی های نام برده شده باعث شده است تا ژئوتکستایل بافته نشده گزینه مناسبی برای زیرگذر ها، جاده ها، سیستم زهکشی آب باران و آب های زیرزمینی و محیط هایی که به فیلتراسیون و تثبیت طولانی مدت زمین نیاز است باشد.
تفاوت کلی منسوجات بافته شده و نبافته شده چیست؟

اگر به طور کلی تفاوت این دو گروه اصلی را بخواهیم بگوییم تفاوت آن ها در استحکام آن هاست که نوع بافته شده نسبت به بافته نشده استحکام بالاتری دارد. از طرفی دیگر گذردهی بالاتر و سرعت جریان بالاتری دارد. 
اکثر افرادی که آشنایی کامل با دو نوع بافته شده و بافته نشده دارد بابت کاربرد آن ها که بسیار هم مشابه یکدیگر هستند دچار سردرگمی می شوند. تفاوت بارز این دو نوع در ظاهرشان هست که بافته نشده مثل نمد می باشد اما ویژگی های آن هاست که باعث تفاوت کاربردی آن ها می شود.


مزایای ژئوتکستایل ها

این صفحات به سرعت نصب می شوند و دارای وزن کم و مقاومت بالای می باشند که با توجه به محصولات مشابه خود ارزان تر می باشد.
طول عمر ژئوتکستایل ها بلند می باشد و به هیچ عنوان برای محیط زیست مضر نمی باشد و آسیبی به آن وارد نمی کند. استحکام بخشیدن این صفحات به سازه و استفاده از آن به جهت مسطح سازی باعث شده تا این محصولات در پروژه های عمرانی پر کاربرد باشند. 
جنس پلیمری این محصول باعث می شود تا در خاک تجزیه نشود و بتوان سالیان طولانی به سبب استحکام بخشی به مصالح و زهکشی آب و همچنین عایق رطوبتی استفاده کرد.


ویژگی ژئوتکستایل

حفاظت:  از ژئوتکستایل در زیر یا روی لایه ژئوممبران به عنوان لایه محافظ استفاده می شود که روی بستر خاک، زیر ژئوممبران جایگذاری می شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کند. از ژئوتکستایل ها در استخرهای باعمق زیاد و مناطق کوهستانی برای حفاظت استفاده می شود.
خاصیت جداسازی: ژئو تکستایل ها دارای ساختاری نفوذ پذیر و متخلخل می باشد که باعث شده این صفحه خواصی همچون جذب بالای آب، موئینگی، جذب قیر و تحمل ضربه و فشار داشته باشد. ژئوتکستایل موجب جداسازی بافت خاک شده و باعث می شود مصالح کارایی خود را از دست ندهند. پس می توان میان دولایه خاک که یکی دانه های درشت و یکی دانه های ریز دارد از ژئوتکستایل استفاده کرد تا دانه های ریز به میان دانه های درشت وارد نشوند.
فیلتراسیون: روی سطح ژئوتکستایل ها ممکن است مایعات جریان یابند که به دلیل خاصیت فیلتراسیون این محصول می باشد. ژئوتکستایل قابلیت عبور انتخابی مایعات دارد که باعث جلوگیری از ورود ریز دانه ها به داخل حفره های زهکشی می شود.
تسبیح: در بستر هایی که خاصیت باربری پایینی دارند جهت مسلح کردن خاک و افزایش مقاومت خاک استفاده می شود.
خاصیت زهکشی: از ژئوتکستایل ها برای زهکشی در مواردی همچون، محل های دفن زباله، لندفیل ها، خاکریز جاده ها و دیواره تونل ها استفاده می شود تا از ریزش خاک و جلوگیری شود و مقاومت دیواره ها بالا رود.
مقاومت فشاری: هنگامی ژئوتکستایل نصب و استفاده می شود بار فشاری و دینامیکی بالایی توسط سنگ های سنگین به آن وارد می شود که مقاومت ژئوتکستایل در برابر این فشار ها قابل توجه می باشد.
کنترل فرسایش: از مهم ترین کاربرد های ژئوتکستایل می توان به پایدارسازی و جلوگیری از فرسایش اسکله و سواحل اشاره کرد. این پارچه در کنترل دائمی فرسایش استفاده می شود و مانند زهکش عمل می کند تا بتن آرمه توسط ضربات موج تخریب نشود. معمولا سواحل به دلیل اینکه در مجاورت نیروی امواج  آب و جزر و مد هستند، در معرض تخریب و فرسایش قرار دارند.


کاربرد ژئوتکستایل

جاده سازی: گسترده ترین استفاده ژئوتکستایل ها در جاده ها می باشد که با اضافه کردن خاک به آن مقاومت کششی خاک تقویت و افزایش می یابد. علاوه بر آن در بستر جاده ها نیز به عنوان یک لایه آبگیر به کار می آید. 
زیرسازی مسیر راه آهن: از این محصول برای اینکه فشار را کاهش دهند در بین لایه های زیرین ریل های راه آهن استفاده می شوند تا باعث ثبات خطوط راه آهن شوند. از ژئوتکستایل برای جداسازی قسمت های هاک، تثیبت خاکریزها و جلوگیری از فرسایش در شیب و زهکشی درر پروژه های راه استفاده می شود. 
کشاورزی: در صنعت کشاورزی برای اینکه گل و لای را کنترل کرد از ژئو تکستایل استفاده می شود. برای این استفاده ژئوتکستایل نبافته شده بهترین گزینه می باشد که برای مسیر های گل آلود که ماشین آلات از آن می گذرد استفاده می شود.
زهکشی رودخانه کانال ها و سازه های ساحلی: برای اینکه بخواهید از فرستایش حاصل از جریان آب جلوگیری کنید می تونید از ژئوتکستایل استفاده کنید. در این منطقه ژئوتکستایل را همراه با سنگ طبیعی و یا مصنوعی استفاده می کنند تا همچون یک فیلتر قوی عمل کند.
برای تولید ژئوتکستایل ها از چه نوع الیاف هایی استفاده می شود؟
در تولید ژئوتکستایل ها از الیاف های طبیعی و مصنوعی استفاده می شود که در این میان استفاده از الیاف مصنوعی رایج تر می باشد. الیاف طبیعی از موارد طبیعی همچون اجزای گیاهان همچون برگ، پوسته و دانه، حیوانات و… استفاده می شود. اما مروزه از الیاف طبیعی به ندرت در تولید ژئوتکستایل استفاده می شود.
الیاف مصنوعی یا اصطلاحا سنتزی که رایج ترین نوع الیاف در ژئوتکستایل می باشد که پلی استر و پلی پروپیلن از پرکاربرد ترین آن ها  می باشد. از دیگر الیاف های مصنوعی استفاده شده در ژئوتکستایل پلی آمید، پلی اتیلن و پلی اتیلن ترفتالات می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *